Rozmiar do pobrania
VAM 2.0: jedno pobieranie, bez wymaganego moda. WoV: dwa elementy, w tym wymagany mod (jaśniejsza część). [1]
Porównanie
VAM 2.0 to odbudowany VAM dla Conan Exiles Enhanced autorstwa Sarpendona, twórcy oryginalnego VAM (2021–2023, według jego własnej relacji – strona Workshopu z 2023 nie jest już publiczna). Jeden plik do pobrania o rozmiarze 1.70 GB bez wymaganego dodatkowego moda, 12 języków w grze, nowe systemy serwerowe – terytoria, rankingi serwera, dom aukcyjny, poczta, skarbiec klanu – i 14 wpisów na liście zmian w Steam od premiery 28 wrz 2026. [6]
VAM 2.0: jedno pobieranie, bez wymaganego moda. WoV: dwa elementy, w tym wymagany mod (jaśniejsza część). [1]
WoV: lokalizacja w toku. [2]
Terytoria, rankingi, dom aukcyjny, poczta, skarbiec klanu. WoV ma targ graczy i zakładkę waluty; poczta i waluta o 3 poziomach z bankiem są planowane, system regionów jest w fazie analizy. „Brak publicznego źródła” nie znaczy „nie”. [3]
Wpisy na liście zmian w Steam. VAM 2.0 istnieje dopiero od 28 wrz (faza startowa); WoV opublikował 13 wpisów w swoim pierwszym miesiącu. WoV publikuje notatki także na swojej stronie i na Discordzie. [4]
Aktualne subskrypcje: WoV ok. 17×. Subskrypcje to nie aktywni gracze. [5]
Wings of Valhalla jest dłużej w Workshopie i ma znacznie większą społeczność – około 17 razy więcej aktualnych subskrypcji niż VAM 2.0. Kontynuuje też więcej widocznych funkcji VAM 2023, takich jak poziom 600 i własne obszary mapy. Oba mody mają te same korzenie i nie da się ich wczytać razem, więc wybierz ten, który pasuje do twojej gry. [7]
Dane ze Steam na dzień 29 paź 2026; każde źródło podaje dzień odczytu. Każde stwierdzenie ma numerowane źródło na dole strony.
Sześć rzeczy, które VAM 2.0 wnosi dziś do twojej gry – każda ze źródłem.
Strefy na Ziemiach Wygnańców i Wyspie Siptaha do kupienia, zasiedlenia i podboju, obozy wojenne z garnizonami i bitwy rozstrzygane przez serwer – nowość w 0.0.21 (28 paź 2026). Skarbiec i dyplomacja klanu: sojusz, rozejm, wojna. [9]
Rankingi w 5 kategoriach – zabójstwa NPC, czas gry, starożytni i bossowie, zlecenia, PD profesji – tygodniowe, miesięczne i roczne, nowe w 0.0.21; miejsca 1–3 dostają nagrodę pocztą, a tablica wyników, którą można zbudować, pokazuje top 10. Handel odbywa się przez dom aukcyjny („Kup teraz” lub licytacja), pocztę i sakiewkę. [10]
Jedna strona na system, 9 stron, ustawienia Solo, Serwer i Hardcore, wartości można wpisać ręcznie. Własne zliczenie w wersji 0.0.21. [11]
53 efekty z 40 składników w kotle. Każdy serwer na nowo tasuje sekrety, a toksyczność wyznacza realną granicę. [12]
Wykuwane w runicznej kuźni i osadzane na runicznym kowadle, do 5 na przedmiot; dłuta otwierają gniazda 4 i 5. [13]
210 zapieczętowanych kart (42 motywy × 5 rzadkości) na pięciu kontach – tworzenie, budowanie, zabijanie, wyznanie, natura – z pakietami kart, talią, ulepszeniami, pieczętowaniem i wymianą. [14]
Liczby, o które ludzie pytają najczęściej: rozmiar i start serwera, języki, aktualizacje, społeczność, zgodność.
Rozmiar elementów Workshopu według Steam.
Rozmiar do pobrania to nie czas wczytywania ani zużycie pamięci. [1]
Brak różnicy między oboma modami: 26.8 s z każdym z nich, 20.4 s dla samej gry podstawowej. Ekranu wczytywania gracza nie mierzono. [16]
Start serwera, pamięć i część klienckaKażdy blok to jeden język.
Wpisy na listach zmian w Workshopie, 31 lip – 29 paź 2026.
Uczciwie trzeba dodać: VAM 2.0 ma miesiąc i jest w fazie startowej. WoV opublikował 13 wpisów w swoim pierwszym miesiącu (maj 2026). [4]
Aktualne subskrypcje.
Wings of Valhalla ma znacznie większą społeczność – około 17 razy więcej aktualnych subskrypcji niż VAM 2.0. Subskrypcje to nie aktywni gracze; Steam pokazuje tylko zaokrąglone gwiazdki. [5] [18] [19]
Pliki samej gry, które mod podmienia.
Średnia z trzech prób, zakres poniżej.
Najwyższy zestaw roboczy serwera (working set) do 60 s po osiągnięciu gotowości.
To, czego używa gra gracza; reszta to część serwerowa.
Start serwera i pamięć: brak różnicy między oboma modami – każdy dodaje do gry podstawowej około 6 sekund i 0.2 GiB. Pobieranie i część kliencka: VAM 2.0 to mniej niż połowa rozmiaru do pobrania i połowa części klienckiej. [16] [17]
Na jednej maszynie testowej serwer dedykowany Enhanced uruchomiono po trzy razy w każdym wariancie – z samą grą podstawową, z VAM 2.0 oraz z Wings of Valhalla wraz z wymaganym modem – w naprzemiennej kolejności, mierząc czas do chwili, gdy serwer zgłasza gotowość, i odczytując pamięć co 2 sekundy.
Każdy z modów robi coś lepiej. Oto obie strony, na podstawie publicznych źródeł i naszego własnego pomiaru.
1.70 GB w jednym elemencie, bez wymaganego dodatkowego moda. WoV: 4.01 GB w dwóch elementach. Część, której używa gra gracza na Windowsie, jest o połowę mniejsza: 1.62 GB wobec 3.24 GB (zmierzone na pobranych plikach). [22]
WoV jest dziś tylko po angielsku (lokalizacja w toku). [23]
Terytoria (32 + 14 stref), skarbiec i dyplomacja klanu, rankingi serwera (5 kategorii x tydzień/miesiąc/rok), dom aukcyjny, poczta i sakiewka. Terytoria i rankingi są nowe w 0.0.21. [24]
Alchemia z ukrytymi efektami (53 efekty), 26 run efektów, karciana gra inspiracji (210 kart). [25]
266 suwaków na 9 stronach (własne zliczenie w 0.0.21) z ustawieniami Solo/Serwer/Hardcore. [11]
20,936 aktualnych subskrypcji (VAM 2.0: 1,200), 5 gwiazdek z 344 ocen (VAM 2.0: 4 gwiazdki z 71), 1,214 dodań do ulubionych (VAM 2.0: 186) i 2,309 członków na jego serwerze Discord. [26]
W Workshopie od 17 paź 2024, na Enhanced od 4 maj 2026 - prawie pięć miesięcy przed VAM 2.0. 54 wpisy Legacy + 25 Enhanced na liście zmian. [27]
WoV wciąż oferuje wersję Legacy dla gry sprzed Enhanced: 22,790 aktualnych subskrypcji, ostatnia aktualizacja 11 mar 2026. VAM 2.0 działa tylko na Conan Exiles Enhanced. [28]
Publiczna baza przedmiotów WoV wymienia 109 łuków (VAM 2.0: 60) i 188 części pancerza (VAM 2.0: 156). Broni wraz z tarczami jest mniej więcej tyle samo: 677 wobec 689. Liczone inaczej, zobacz „Więcej liczb”. [29]
Administratorzy wybierają 60-600 bez resetu; VAM 2.0 pozwala na 60-150. [30]
VAM 2.0: domyślnie 40 (administrator do 100). [31]
23 profesje po 10 poziomów; 23 osobne mnożniki profesji, kształt krzywej i maksymalny poziom profesji 20-1000. [32]
Publicznie podano 24 kamieniorożce i 14 smoków do hodowli. VAM 2.0 też ma hodowlę kamieniorożców i smoków, ale liczby gatunków do hodowli nie policzono. [33]
Targ Kaupangr i kopalnia jako osobny region, sala portali, świątynia administratorów, obozy walkirii – 17 plików map w jego indeksie pakietów wobec 1 w VAM 2.0, który dodaje tylko tablicę nagród i stragan w Sepermeru. [34]
Skrzynia zrzutowa zasilająca 20 skrzyń sortujących, walka dwiema brońmi dla wszystkich mieczy vanilla, nowe ikony mikstur i sztabek. [35]
Plan rozwoju, dziennik twórcy, szczegółowe notatki do każdej wersji i kalkulator run w przeglądarce na wings-of-valhalla.com. [36]
Znane problemy są opisane w jego notatkach, na przykład kłopoty z targiem na serwerach dedykowanych w 1.2.2 albo obszary brakujące w 1.1.0. [37]
Według własnej relacji Sarpendon stworzył oryginalny VAM – Valkyrian Arsenal & More – i rozwijał go od 2021 do 2023 roku. Gdy specjalizacja lekarska przestała zostawiać mu czas na modowanie, powierzył pliki moda jednemu z graczy, żeby VAM mógł istnieć dalej. Jedno i drugie opiera się na relacji samego Sarpendona: strona Workshopu z 2023 nie jest już publiczna, a data przekazania też nie jest publiczna.
Wings of Valhalla kontynuuje od tego miejsca – jego pierwsza strona w Workshopie, w październiku 2024, nosiła tytuł „Previously VaM” („wcześniej VaM”) – i od tamtej pory rozwija się niezależnie: 54 wpisy Legacy i 25 Enhanced na liście zmian, nowy interfejs, przebudowane profesje.
W 2026 twórca oryginalnego VAM wrócił i odbudował VAM jako VAM 2.0 dla Conan Exiles Enhanced. Te same korzenie, dziś dwa osobne mody, każdy idzie własną drogą. [50]
VAM 2.0 od 28 wrz 2026, autor: Sarpendon
Wings of Valhalla Legacy od października 2024 (blado, linią przerywaną), Enhanced od maja 2026
VAM 2023 2021–2023, autor: Sarpendon
Sarpendon tworzy VAM – Valkyrian Arsenal & More. [38]Relacja samego Sarpendona; oryginalna strona w Workshopie nie jest już publiczna.
Najstarsze datowane pliki w zachowanym oryginale: arsenały broni. [39]
Ostatnia wersja 308.0.0 oryginalnego VAM. [40]Stare strony VAM w Workshopie nie zwracają dziś danych.
Sarpendon przestaje tworzyć mody z powodu specjalizacji lekarskiej i powierza pliki moda graczowi, by ten go kontynuował. [41]Według Sarpendona. Data i warunki przekazania nie są publiczne.
[Legacy] Wings of Valhalla pojawia się w Workshopie. Nagłówek strony brzmi „Wings Of Valhalla (Previously VaM)”; pierwsze wpisy na liście zmian wciąż nazywają mod „Vam”. [42]
Kryształowe pancerze i broń ze sklepu trafiają do osobnego, wymaganego moda. [43]
Ostatnia aktualizacja wersji Legacy (łącznie 54 wpisy na liście zmian). [44]
Pojawia się Wings of Valhalla dla Conan Exiles Enhanced – prawie pięć miesięcy przed VAM 2.0. Wymagany mod „Equipment” dochodzi dwa dni później. [45]
WoV 1.2.0: przebudowany pod Unreal Engine 5.8, z nowym systemem 23 profesji. [46]
VAM 2.0 pojawia się w Workshopie – powrót Sarpendona, odbudowany dla Conan Exiles Enhanced. [47]
WoV 1.2.2 „Kaupangr Market”: targ i kopalnia stają się osobnym regionem. Najnowsza aktualizacja WoV na dzień 29 paź; zapowiedziano aktualizację na Halloween (1.3.0). [48]
VAM 2.0 0.0.21: terytoria, rankingi serwera, strzałki profesji, listy czeladnicze, poprawki. [49]
40 systemów w trzech kolumnach. Znaczenie niosą kształty, więc tabelę da się czytać także bez kolorów.
| System | VAM 2.0 | Wings of Valhalla | VAM 2023 |
|---|---|---|---|
| Znane z VAM 2023 | |||
| Arsenały broni (15) w tym Reforged [51]VAM 2.0 ogranicza statystyki do 1.4x wartości vanilla. | Tak | Tak | Tak |
| Runy / gniazda [52]VAM 2.0: 26 nowych run efektów. WoV: rodziny run 8x3 z 2023, przerobione (Rune Overhaul 1.1.0). | Tak | Tak | Tak |
| Wytwarzanie z losową jakością (RNG) [53]VAM 2.0: przy schematach vanilla losowanie podnosi jakość, nigdy jej nie obniża. | Tak | Tak | Tak |
| Profesje [54]VAM 2.0: 6 profesji. WoV: 23 profesje (przebudowane w 1.2.0). | Tak | Tak | Tak |
| Limit poziomu 600 [55]VAM 2.0: poziom 100 (administrator 60-150), potem cykle Ouroboros. | Nie | Tak | Tak |
| Towarzysze do poziomu 100 [56]VAM 2.0: domyślnie 40, administratorzy mogą ustawić do 100. | Częściowo | Tak | Tak |
| Współczynniki do 40 [57]VAM 2.0: do 40, z własnymi atutami przy 30 i 40. WoV: niejasne – w 2025 jego lista zmian Legacy kilka razy zmieniała rozszerzenie współczynników (do 60 w kwietniu, księgi współczynników wyłączone we wrześniu); zewnętrzny poradnik społeczności podaje, że WoV używa dziś systemu współczynników z wersji vanilla. | Tak | Nieznane | Tak |
| Hodowla smoków [58]WoV dokumentuje 14 smoków do hodowli (tak jak w 2023). VAM 2.0 ma hodowlę smoków, ale liczby gatunków do hodowli nie policzono. | Tak | Tak | Tak |
| Hodowla kamieniorożców [59]WoV dokumentuje 24 kamieniorożce do hodowli (tak jak w 2023). VAM 2.0: liczba gatunków do hodowli niesprawdzona. | Tak | Tak | Tak |
| Własne obszary mapy (targ, sala portali, kopalnia, świątynia administratorów) [60]Celowo usunięte z VAM 2.0 w 0.0.19; zostały tylko tablica nagród i stragan w Sepermeru. WoV je rozbudował (region Kaupangr, 1.2.2). | Nie | Tak | Tak |
| Obozy i bossowie walkirii [61]VAM 2.0: walkirie żyją w miejscach pojawiania się frakcji vanilla na obu mapach, bez własnych obozów. | Częściowo | Tak | Tak |
| 15 dodatkowych surowców [62]VAM 2.0 zachowuje swoje rudy i stopy; mapy kopalni już nie ma. | Częściowo | Tak | Tak |
| Broń administratora i 7 zestawów narzędzi [63] | Tak | Tak | Tak |
| Bransolety-pochodnie [64]VAM 2.0: 8 kolorów. WoV: 6. | Tak | Tak | Tak |
| Walka dwiema brońmi [65]WoV i 2023: walka dwiema brońmi dla wszystkich mieczy vanilla. VAM 2.0: 78 jego własnych broni [2H] to od 0.0.21 prawdziwe bronie podwójne; o mieczach vanilla nie ma wzmianki. | Częściowo | Tak | Tak |
| Nowe ikony (mikstury, sztabki) [66]VAM 2.0: usunięte – zależało od 132 ścieżek gry podstawowej, których Enhanced już nie ma. WoV: jest (obecny opis w Workshopie). | Nie | Tak | Tak |
| Tablica nagród [67]Oba z rangami 1-60. | Tak | Tak | Tak |
| Nagrody za poziomy [68] | Tak | Tak | Tak |
| Ouroboros / Ascension [69]VAM 2.0: 16 kart. WoV przemianował go w 2024 na 'Ascension'; zapowiedziano przebudowę. | Tak | Tak | Tak |
| Tematyczne skrzynie magazynowe [70] | Tak | Tak | Tak |
| Zawartość Dungeon Master Tools [71]VAM 2.0 zachowuje okrojony zestaw (części dla administratorów, zestawy broni) z podaniem autorów. WoV o tym nie wspomina. | Częściowo | Nieznane | Tak |
| Generator meteorów [72]Już niesprawny w zachowanej kopii zapasowej z 2024; opis wersji Legacy WoV podaje go jako 'Removed' (usunięty). | Nie | Nie | Tak |
| Golemy [73]VAM 2.0: 10 linii golemów, 189 części golemów w tabeli przedmiotów. | Tak | Nieznane | Tak |
| Mikrozwierzaki [74] | Tak | Nieznane | Tak |
| Miejsca na akcesoria (pierścienie, naszyjnik, bransoleta, torba) [75]Wersja z 2023 miała API akcesoriów dla innych modów, ale jej własna tabela akcesoriów była pusta. | Tak | Nieznane | Częściowo |
| Magia / zaklęcia [76]VAM 2.0 zostawia magię czarnoksięstwu z wersji vanilla. WoV ma dziś tylko tabelę dla magii z Age of Calamitous; system magii jest planowany. VAM 2023 miał 3 zaklęcia i tabelę magii. | Nie | Planowane | Częściowo |
| Nowe w VAM 2.0 | |||
| Systemy dodane przez VAM 2.0. „?” w kolumnie WoV oznacza, że nie wspomina o tym żadne publiczne źródło WoV – a nie, że WoV tego nie ma. | |||
| Alchemia (ukryte efekty, toksyczność) [77]VAM 2.0: 53 efekty, 40 składników. | Tak | Nieznane | Nie |
| Karciana gra inspiracji [78]VAM 2.0: 210 zapieczętowanych kart. | Tak | Nieznane | Nie |
| Dom aukcyjny [79]Bez wzmianki w żadnym z przejrzanych publicznych źródeł WoV. | Tak | Nieznane | Nie |
| Poczta [80] | Tak | Planowane | Nie |
| Waluta z sakiewką / bankiem [81]WoV ma dziś zakładkę waluty i sklep nagród; planowana jest waluta o 3 poziomach z bankiem. | Tak | Planowane | Nie |
| Skarbiec i dyplomacja klanu (sojusz, rozejm, wojna) [82] | Tak | Nieznane | Nie |
| Terytoria (strefy, obozy wojenne, bitwy rozgrywane przez serwer) [83]VAM 2.0: nowość w 0.0.21, 32 + 14 stref. WoV: 'Region System' (system regionów) jest w fazie analizy. | Tak | Nieznane | Nie |
| Rankingi serwera [84]VAM 2.0: nowość w 0.0.21. Ranga nagród 1-60 w WoV to postęp osobisty, a nie ranking serwera. | Tak | Nieznane | Nie |
| Zadania [85]VAM 2.0: 24 fabularne zlecenia na tablicy nagród, bez systemu zadań. WoV: system zadań w planie rozwoju. | Częściowo | Planowane | Nieznane |
| Wiele języków [86] | Tak | Planowane | Nieznane |
| Nowe w Wings of Valhalla | |||
| Systemy, które WoV dodał lub rozbudował od 2024, oraz jego publiczny plan rozwoju. | |||
| Skrzynia zrzutowa z automatycznym sortowaniem [87]WoV: skrzynia zrzutowa zasilająca 20 skrzyń sortujących. Skrzyni sortującej VAM 2.0 od 0.0.21 nie można się już nauczyć. | Nie | Tak | Nieznane |
| Targ i kopalnia jako osobny region (Kaupangr) [88]Nowość w WoV 1.2.2: własna mapa, własny punkt odrodzenia. W 2023 targ był częścią głównej mapy. VAM 2.0 ma stragan w Sepermeru, bez osobnego regionu. | Nie | Tak | Nie |
| Kalkulator run i baza przedmiotów w przeglądarce [89]Na wings-of-valhalla.com, z wartościami zgodnymi z WoV 1.2.2. Strona VAM 2.0 ma plan rozwoju, formularz zgłaszania błędów i listę serwerów. | Nie | Tak | Nieznane |
| Publiczny plan rozwoju [90]Plan rozwoju WoV ma 30 kart i wprost mówi: bez dat. Plan rozwoju VAM 2.0 jest na vam.valkyriangaming.com. | Tak | Tak | Nieznane |
Opis w Workshopie z 2023 wymieniał 16 funkcji. Każdy blok to jedna z nich.
VAM 2.0 7 zachowanych · 6 przebudowanych · 3 usunięte
Usunięte: własne obszary mapy, nowe ikony, generator meteorów
Wings of Valhalla 12 zachowanych · 1 przebudowana · 1 usunięta · 2 bez wzmianki lub niejasne
Usunięte: generator meteorów · bez wzmianki lub niejasne: Dungeon Master Tools (bez wzmianki), współczynniki do 40 (publiczne źródła się różnią)
Jeśli szukasz widocznych funkcji VAM 2023 (poziom 600, towarzysze do 100, obszary mapy, nowe ikony), dziś znajdziesz ich więcej w Wings of Valhalla. VAM 2.0 nie jest remasterem wersji z 2023, tylko odbudową z innym naciskiem. [91]
Gdy wartość jest nieznana, wiersz pominięto.
Liczone inaczej: VAM 2.0 = własne zliczenie tabeli przedmiotów w wersji 0.0.21; WoV = publiczna baza przedmiotów z narzędzia run WoV (może nie obejmować wymaganego moda Equipment).
Broń wraz z tarczami
Łuki
Części pancerza
Narzędzia
Policzone w indeksie pakietów każdego pobrania; niczego nie rozpakowano. Liczba pakietów nie mówi nic o jakości ani o czasie wczytywania.
Co pozostaje otwarte po naszym własnym pomiarze z 29 paź 2026, który objął tylko pobieranie i serwer dedykowany. „Nieznane” znaczy, że nie podaje tego żadne publiczne źródło – a nie „nie”.
Nikt nie opublikował czasu wczytywania klienta WoV, a my nie zmierzyliśmy go dla żadnego z modów. Zmierzyliśmy start serwera dedykowanego (zobacz „W skrócie”) – to wartość serwerowa, a nie ekran wczytywania gracza. [108]
Pamięci klienta gry nie mierzono, pamięć serwera dedykowanego – tak (zobacz „W skrócie”). Rozmiar w Workshopie to nie zużycie pamięci. [109]
Ten sam PC, ta sama wersja gry. Najpierw sama gra podstawowa, potem każdy mod osobno (nie działają razem). Zimny i ciepły start, po trzy próby. Mierzymy czas od „Graj” do chwili, gdy sterujesz postacią, oraz szczytowe zużycie pamięci przez proces gry. [110]
Oba stare identyfikatory Workshopu nie zwracają danych (wynik 9 w Steam API); znany jest tylko rozmiar nieskompilowanych plików źródłowych: 18.4 GB. [111]
Żadne publiczne źródło nie podaje, ile osób gra w któryś z modów; subskrypcje to nie gracze. [112]
Jego indeks pakietów odczytano tylko pod kątem rozmiaru (1,346 pakietów, 0.56 GB); jego przedmiotów nie policzono, więc liczby przedmiotów w równym zestawieniu mogą go pomijać. [113]
Steam pokazuje tylko zaokrąglone gwiazdki i liczbę ocen. [114]
Publiczne strony odczytane 29 paź 2026, potem cztery źródła, które nie są publicznymi stronami. VAM 2.0 policzono w wersji 0.0.21. Do pomiarów oba mody pobrano anonimowo przez steamcmd; odczytano tylko ich indeks pakietów, niczego nie rozpakowano.